Tap to unmute

Ukrainakrigets konsekvenser för världsekonomin | EFN Marknad 22 februari

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 лют 2023
  • Ett år har gått sedan Ryssland invaderade Ukraina, med stort mänskligt lidande som följd. Vilka andra konsekvenser det fört med sig och hur framtidsutsikterna ser ut diskuteras i dagens EFN Marknad.
    Hugo von Essen, analytiker på Centrum för Östeuropastudier, framhåller att det inte alls har gått som Ryssland hade förväntat sig. Det som landets ledare med president Vladimir Putin i spetsen hade trott skulle vara över på tre dagar har nu pågått i ett år och det är långt ifrån över.
    Henrik von Sydow, omvärldsstrateg på Carnegie beskriver det gångna året som “en geopolitisk jordbävning” och han menar också att det förändrat hur investerare behöver tänka radikalt.
    “I ett investerarperspektiv kommer kartorna tillbaka. Kartan gör comeback så att säga. Geografi blir en allt viktigare faktor också för investerare” säger Henrik von Sydow.
    I programmet diskuteras krigets påverkan på världsekonomin, det långsiktiga förtroendet för Ryssland. försvarsindustrin och energiförsörjningen.
    Programledare: Christian Ploog
    ______________________________
    Gillar du videon? Prenumerera på EFN på UAclips: uaclips.com/user/efnekonomikan...
    Besök gärna www.efn.se för mer av vårt innehåll.
    Twitter: efntv och efnmarknad
    Facebook: EFNTV
    Instagram: efnekonomik... och efnaktiekoll
    Linkedin: www.linkedin.com/company/efn/

КОМЕНТАРІ • 18

  • Mats Hasselberg
    Mats Hasselberg 3 місяці тому +2

    Mycket intressant program och gäster 🎉

  • Stefan Johansson
    Stefan Johansson 3 місяці тому +2

    Ukraina s krig börja 2014... vad lever ni i för värld 😂😂

  • sven bergström
    sven bergström 3 місяці тому +2

    Jag undrar vad ligger bakom . Kan d

    • sven bergström
      sven bergström 3 місяці тому +2

      Kan det vara så att det hela ät en del av ekonomisk krigföring ? Tänk er att USA har skapat detta , genom att närma sig ryska gränser via Ukraina . De använder

    • C s
      C s 3 місяці тому +1

      proxy war

  • Marcus Johansson
    Marcus Johansson 3 місяці тому

    First