Tap to unmute

Фіно-угорські народи: чи є росіяни мокшами? // 10 запитань історику

Поділитися
Вставка
 • Опубліковано 18 лис 2022
 • 🔥 Наш мерч 👉 pCYjpgYboVe5 або t.me/HWM_merch
  Ставай нашим спонсором / @istoriyabezmifiv
  Підтримай нас на Патреоні 💰 www.patreon.com/historyUA
  Наша monoБанка 💳 send.monobank.ua/jar/7APH3p1tfP
  ПриватБанк 💳 5168 7574 1861 1598
  PayPal 💳 istoriya.bez.mifiv@gmail.com
  ФБ 👉 Historywitho...
  Instagram 👉 historywith...
  Співпраця 👉 hwm.cooperation@gmail.com
  Голос запитань @nudniypens
  Фіно-угорські народи розселені на величезному просторі від Уралу та узбережжя Північного Льодовитого океану до країн Балтії та Центральної Європи. Про них згадують ще давньоруські літописи, але з історією цих народів пов’язано дуже багато міфів, популярних у наші дні. Чи дійсно росіяни походять від фіно-угрів, кого називали “чудь білоока” і де знаходилася країна Югра, чи могла "сорочка Полуботка" належати Гетьману або його дружині Ганні Лазаревич, звідки в Україні взялися чемериси (черемиси), як угорці здобули собі Батьківщину в Європі та чим насправді є “країна Моксель” - розповідає картограф і науковий редактор “Енциклопедії історії України” Дмитро Вортман.
  “Історія Без Міфів” - це популярний канал про минуле України та світу без прикрас і фальсифікацій. Експертами наших програм є фахові історики (доктори й кандидати історичних наук, професори, доценти, співробітники наукових інститутів та історичних музеїв), кожен із яких є спеціалістом із конкретної проблематики. Тематика випусків охоплює всі періоди та висвітлює широкий спектр питань: політична, військова, економічна історія, історія міжнародних відносин, історія культури, мистецтв і спорту, біографії видатних особистостей.
  Мета нашого проєкту - спростування антинаукових міфів, фейків і стереотипів про Україну та українців, поширення суспільного інтересу до історії, гордості за славетне минуле, перемоги й досягнення українського народу, сприяння консолідації українського суспільства, формування позитивного іміджу України й українців.
  Щотижня на каналі виходять 2 нових відео: в середу "Історія без міфів" о 14.00 та в суботу "10 запитань історику" о 12.00.

КОМЕНТАРІ • 0

 • Історія Без Міфів
  Історія Без Міфів  10 місяців тому +75

  Не забувайте про підписку tinyurl.com/ybm3kdz9 та дзвоник 🔔, щоб не пропустити нове відео!
  А допомогти нам створювати нові відео можна через Патреон www.patreon.com/historyUA, через нашу monoБанку 💳 send.monobank.ua/jar/7APH3p1tfP, на картку ПриватБанку 💳 5168 7574 1861 1598 або через "Спонсорство" тут - на UAclips.

  • NizhnyBall
   NizhnyBall 10 місяців тому

   Я забув 💀

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +4

   Чому ви не згадали таке явище як "етноцид"? Саме це явище утворило групу людей (їх неможна розглядати як єтнос або нарід, націю) які обізвались "русскими" . Ось вам приклад (етноцид тут дається як "обрусение") :
   23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских..
   35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством.

  • Володимир Володимирович
   Володимир Володимирович 10 місяців тому +7

   Лекцію читав фіно угр українською мовою. ЧІТКО ВИДНО фіно угорські РИСИ ОБЛИЧЧЯ .

  • Инна Роменская
   Инна Роменская 10 місяців тому

   @Володимир Володимирович Ну ви ж розумієте що це - неправда

  • HI MARS
   HI MARS 10 місяців тому +2

   В цьому відео дуже не вистачає таймкодів

 • Refugee from Kaigador
  Refugee from Kaigador 10 місяців тому +314

  дело было еще во времена совка - в Крыму в Ялте ! Я 20 летний парень женился на девушке ее отец был мордвин а мамка - белоруска ! Я тогда учился на курсах официантов в гост Ялта Intourist и учил финскую мову🇫🇮🙃 Сижу читаю в слух цифры по фински : укси, какси, колме, нелья, вииси, кууси и т.д......Заходит тесть вытаращив глаза и говорит - ты че эт по мордовски заговорил???? я подумал - ДОБУХАЛСЯ ДЯДЯ ВОВА....😜Но тут он продолжил нвзывать цифры😃: сейтсемян, ухдексан, кахдэксан, и Тогда уже я вытаращил глаза и АФИГЕЛ - не понимая откуда он финский может знать 🤪🤓 Потом разобрались и посмеялись

  • Range Lover
   Range Lover 10 місяців тому +8

   😂👍

  • Refugee from Kaigador
   Refugee from Kaigador 10 місяців тому +71

   Справа була ще за часів совка - у Криму в Ялті! Я 20 річний хлопець одружився з дівчиною її батько був мордвін а мамка - білоруска! Я тоді вчився на курсах офіціантів у готелі Ялта Intourist і вчив фінську мову .Сижу читаю голосно цифри по фінськи: укси, каксі, колме, нелья, віїсі, куусі і т.д ... Заходить тесть витріщивши очі і каже ти че ет по мордовськи заговорив???? я подумав - ДОБУХАВСЯ ДЯДЯ ВОВА .... Але тут він продовжив називати цифри: сейтсемян, ухдексан, кахдексан, і Тоді вже я витріщив очі і АФІГЕЛ - не розуміючи звідки він фінський може знати Потім розібралися і посміялися

  • Василь Колядинський
   Василь Колядинський 10 місяців тому +3

   @übermenschúнå 👍

  • Василь Колядинський
   Василь Колядинський 10 місяців тому +6

   @Refugee from Kaigador 👍😁

  • Igoretc BIO
   Igoretc BIO 10 місяців тому +46

   @Refugee from Kaigador о, зовсім інша річ! ) А то на такому каналі якось не пасує псячу мову використовувати

 • Євгенія Смугаста
  Євгенія Смугаста 5 місяців тому +32

  Бачила відео Боляєнь Сиресь мовою ерзя (ще й здивувалась такій свободі на рф) але не думала що він ще й в ЗСУ воює 😮
  Яка людина! ❤

 • Александр Б
  Александр Б 10 місяців тому +162

  Дуже цікава аналогія прийшла на думку. Отже, бразильці по аналогіі зі словами шановного лектора належать до романської групи, завдяки тому що розмовляють португальською.

  • Богдан Резнік
   Богдан Резнік 10 місяців тому +36

   Мовної так, генетичної - частково.

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +64

   Ні, не належать. Бо так можна негрів етносу Банту навчити української мови - то вони слов'янами стануть?! Що за маячня?

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +30

   Чому не згадали таке явище як "етноцид"? Саме це явище утворило групу людей (їх неможна розглядати як єтнос або нарід, націю) які обізвались "русскими" . Ось вам приклад (етноцид тут дається як "обрусение") :
   23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских..
   35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством.

  • Богдан Резнік
   Богдан Резнік 10 місяців тому +11

   @Woolf Dann на мою думку якраз абсурднішою думкою є те, що необхідною передумовою для того, щоб зватися слов'янином, є належність до європеоїдної раси.

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому +37

   Так, бразильці належать до романської групи. І це не моя думка. Подивіться будь-який шкільний атлас, де є карта народів світу. Те, що у мовній класифікації народів є проблеми, я казав на початку ролика (наводячи приклади ірландців та євреїв)

 • Лариса
  Лариса 4 місяці тому +4

  Скільки самобутніх народів на тих землях було! Цікаво дуже розповідаєте . Дякую за Вашу роботу вглиб віків та знання ,якими Ви ділитесь ❤

 • Maciej Sobociński
  Maciej Sobociński 9 місяців тому +21

  Здравствуйте, привет из Польши) Во первых, извините за то, что пишу на русском языке, но украинской мовой пока не владею, хотя всё прекрасно понимаю и надеюсь её когда-нибудь выучить. Скажите пожалуйста, будет ли какое-то видео про судьбу различных эмигрантов из Украины? Как выглядела жизнь в украинских общинах в Канаде, США и других западных странах итп.

  • ALEX883 PNHAEV
   ALEX883 PNHAEV 9 місяців тому +2

   Осмелюсь ответить что скорее всего ассимиляция происходит с местными.Так же как и у Русских за границей.

 • Олександр Гольдберг
  Олександр Гольдберг 10 місяців тому +156

  Ця тема потребує глибшого занурення, а то якось все досить схематично. Я вважаю, що про кожний з етносів треба було зняти подібний сюжет. Щоправда, це ознайомчий випуск, і далі буде докладніше. Дякую, всерівно за контент

  • Аndrii Nagornyi
   Аndrii Nagornyi 10 місяців тому +8

   Згоден вже зараз ці схеми треба перетворювати в дуже подробний опис

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому +2

   Згоден

  • Володимир Ігорович
   Володимир Ігорович 10 місяців тому +1

   відповідь дали,та й більше

  • NatashaR Wearehappy
   NatashaR Wearehappy 10 місяців тому

   То хай вони самі в собі і розбираються))))

 • Alexandr Seliscev
  Alexandr Seliscev 10 місяців тому +271

  Vřele děkuji za skvělou a velice důležitou práci.
  Sláva Ukrajini.

 • General Ausmerzer
  General Ausmerzer 10 місяців тому +70

  Я коли була маленька, то коли чула "фіно-угри" мені в голову приходили страшні асоціації про громадян Фінляндії та вугрів (ті, що живуть у водоймах)

  • Егор Беспалов
   Егор Беспалов 10 місяців тому +7

   @übermenschúнå В Финляндии уровень жизни настолько высок,что всем будет наплевать даже если вся финская земля будет одно цельное болото (туда всё равно многие будут стремиться уехать за лучшей жизнью) .

  • E. K.
   E. K. 10 місяців тому +2

   @übermenschúнå По-немецки, то бишь? :)

  • Николай Амшей
   Николай Амшей 5 місяців тому

   Угри - это ещё нарывы (вугри - угры) на коже лица.

 • VM MV
  VM MV 10 місяців тому +91

  хотілося б хоч одне посилання на археологічні дослідження слов'янських поселень чи поховань на території теперішньої центральної росії до часів Русі (крім умовиводів Погодіна та Рибакова). а також назву того народу, який "асимілював" місцеве фінське населення

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому +3

   Е.И. Горюнова. Этническая история Волго-Окского междуречья

  • VM MV
   VM MV 10 місяців тому +6

   @Dmytro Vortman тільки меря-мокшано-ерзянські і т.д. посилання на жаль зараз не відкриваються. дякую за посилання, спробую прочитати іншим чином

  • Svetlna Savchuk
   Svetlna Savchuk 10 місяців тому +6

   @Dmytro Vortman как то больше доверяю Алексеевой.Нравятся историки неприспособленцы.

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +15

   А чого б не почитати дослідження археолога графа Уварова, та антрополога Богданова?

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому +2

   @Kir Jacob Я Ви чий учень?

 • Gheorghiy Kolosovsky
  Gheorghiy Kolosovsky 10 місяців тому +48

  Дуже цікаво. Якщо розподіляти походження народів по мовній приналежності, тоді корінні народи/етноси південної та центральної Америки належать до іспанців. Усе - логічно.

  • Микола Грищенко
   Микола Грищенко 10 місяців тому +3

   Ні. Це метиси і індіанці. Лише бразилійці і аргентинці нащадки колоністів.

  • elestp
   elestp 10 місяців тому +5

   Ви можливо здивуєтесь, але в усіх опитувальниках в США є питання про расу, до якої ви себе відносите, і про етнос. Питання про етнос звучить так: Are you of Hispanic, Latino, or of Spanish origin?” (ethnicity) Переклад: Чи ви відноситесь до латино, іспаномовного чи іспанського середовища? І варіанти відповіді: Так чи Ні.

  • Gheorghiy Kolosovsky
   Gheorghiy Kolosovsky 10 місяців тому +1

   @elestp де ви це вичитали, особливо про "Spanish" походження?

  • elestp
   elestp 10 місяців тому +1

   @Gheorghiy Kolosovsky я живу в США і дуже часто заповнюю різні анкети, форми, наприклад перед вакцинацією. А також я сама створюю і проводжу опитування. Є рекомендовані стандарти, як запитувати демографічні питання. Є також цілі наукові праці і багато вчених,які займаються соціологією, і їх наукова робота створювати ефективні опитувальником і питання.

  • Gheorghiy Kolosovsky
   Gheorghiy Kolosovsky 10 місяців тому +1

   @elestp я теж мешкаю у США й заповнюю різноманітні форми й анкети, але ніколи не бачив у них "Spanish origin". "Latino, Hispanic", так, але не "Spanish".

 • надія надія
  надія надія 10 місяців тому +21

  В пана Вортмана дуже неоднозначна позиція щодо історії України, ганьба таким історикам і шкода, що такий хороший історичний канал запрошує такого москвофіла як пан Вортман

  • Сайбер Лінк
   Сайбер Лінк 8 місяців тому

   Як саме не однозначна?

  • надія надія
   надія надія 8 місяців тому +5

   @Сайбер Лінк Він вважає росіян слов*янами, Крим за його твердженням український тільки тому, що був переданий Україні, та і взагалі він картограф, а освіту скоріш за все здобував на росії

  • Сайбер Лінк
   Сайбер Лінк 8 місяців тому

   ​@надія надіяА хто росіяни?
   Мене у ньому хіба що напружила підписка на Каца, Кац людина що пропагувала що Собчак це не агент кремля...

  • Alex Mykhailov
   Alex Mykhailov 4 місяці тому +3

   @надія надія А росіяни не слов'яни чому? Бо до цього відео ви навмикали достатньо відео де кажуть що вони фіно-угри?

 • Minna Lory
  Minna Lory 10 місяців тому +44

  Насправді тільки генетика і археологія можуть дати справжню, достовірну відповідь про походження та розподіл як етносів так і народів. Бо мови можна навчити будь кого і будь якій, так само як і змусити цілі групи людей відмовитись і забути власну мову!!!! Відео пізнавальне але НЕ об'єктивне. Не є секретом, що при московському царі Петрі І і його наступниках, усе російське дворянство розмовляло і писало на французькій чи німецькій, а це ж тоді була їхня управлінська еліта, то що вони хіба від цього стали французами чи германцями? А до цього, під час тюркського правління, писали всі уйгурицею, а словянською тільки при монастирях та церквах. Тому те, що сучасні росіяни, в силу примусових обставин своїх управлінців, почали асоціювати себе з нащадками слов'ян, бо їх навчили читати і писати на церковнословянській мові, не робить їх слов'янами аж ніяк! Так само як і сучасні нащадки індіанців, живучи в Сполучених штатах і розмовляючи англійською ж НЕ називають себе британцями. А книжка Белінського може і має багато недоліків, але принаймні не переносиь радянські і московські міфи з видання у видання, яке вже століттями роблять псевдопатріоти історики.

  • Максим Дмитренко
   Максим Дмитренко 10 місяців тому +5

   Іншими словами - людина несе маячню під виглядом науки.
   Ред. Робота ж Білінського - це приклад протилежних крайнощів: дослідження там присутнє і наукові знання теж, але все настільки несистематизовано, необґрунтовано, що консервативна наукова спільнота сприймати це всерйоз не здатна. Рішення: нам потрібна комісія науковців під егідою НАН, яка обробить і систематизує усі факти, які свідчать про де-факто фальсифікацію історичних знань російською академічною наукою. Висновки цієї комісії матимуть достатній авторитет щоб їх була вимушена розглянути світова наукова спільнота.

  • шо попало
   шо попало 10 місяців тому +2

   Слушайте, впервые слышу на загал такое мнение. Потому как вы очень четко подметили " в силу примусових обставин своїх управлінців, почали асоціювати себе з нащадками слов'ян" Теперь осталось признать что этими управленцами были именно украинцы, то начнет происходить что-то нереальное в головах у людей.

  • Степан Шніцар
   Степан Шніцар 10 місяців тому +1

   @шо попало а як Вам така гіпотеза, що староболгарської мови московитів навчили грецькі ченці-місіонери, послідовники Кирила та Мефодія, які туди прийшли зі слов'янських земель Русі та Новгорода? Саме тому вони так тримаються за православіє. І тут справа зовсім не в управлінцях, які в різні часи розмовляли уйгурською, татарською, німецькою та французькою, а староболгарське койне вивчили, бо треба було до церкви ходити.

  • шо попало
   шо попало 10 місяців тому

   @Степан Шніцар ага а военному делу научил Петра 1 - Иван Мазепа, а государственное устройство Феофан Прокопович, тоже миссионеры. И таких мессионеров там было много. Вы на правильном пути, в осознании всего трындеца, который мы там натворили и который сейчас мы сейчас выгребаем.

 • Ирина Богатыренко
  Ирина Богатыренко 4 місяці тому +1

  Дякую! Дуже цікаво!!!🙏♥️

 • Світлана Вельбицька
  Світлана Вельбицька 7 місяців тому +6

  Захоплююся роботами каналу. Це відео, м'яко кажучи, розчаровує.

 • Roma Niko
  Roma Niko 5 місяців тому +13

  Друзі, українські патріоти, не ображайте маленькі угро-фінські народи Росії (ерзя, мокша, карели, комі, пермяки та інші), які ледве вижили в жорнах русифікації!! Допомагаймо їм відновитись і відродитись!

 • Алексей ФОК-Мачта
  Алексей ФОК-Мачта 10 місяців тому +44

  Щиро дякую за заповнення пробілів у моїх знаннях з історії. Парадоксально, але цей український історичний ютуб-канал розказав більше правди по історії Росії, ніж самі росіяни.

  • Maksym Zalitok
   Maksym Zalitok 10 місяців тому +3

   Це зовсім не парадоксально, це логічно. Їм є що приховувати в історії. Вони й сьогоднішню пишуть зовсім інакше ніж вона є.

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому +1

   Оцей канал розказав тобі російську версію історії! Путін би спокійно підписав допуск цього брехливого ( маніпулятивного) ролика до випуску!

 • Phantom1965 Demon
  Phantom1965 Demon 10 місяців тому +31

  Шановний пане Мараєв! Підписаний на ваш канал майже з початку його існування і вважаю його найкращим історичним каналом. Всі передачі за вашою участю -хіт! Але слухати не в перший раз цього совкового дядичку просто вуха в'януть. Ну що за туфту він гонить? Багато раз ним сказано,що такий то угро-фінський народ був асимільований росіянами. Якими росіянами? Дядьку подивіться єдиний перепис населення Росімперії де там росіяни? Чому будучи науковцем ви так легко кидаєтесь цими термінами.Яка асиміляція слав'янами угрофінів? Якійсь тупий совок.В основі державності Московії лежить тюркська складова і це загально відомо, і асиміляція народів півночі теперішньої раші, в тому числі угро-фінів- це робота саме московської (в основі прав'ячого класу тюркського походження) держави. Дядько про це ні слова. В нього скрізь міфічні росіяни,про яких жодним чином ні в одній історичній праці не сказано. Поставив вподабайку тільки через повагу до каналу.

  • Ярослав Гутовський
   Ярослав Гутовський 10 місяців тому +11

   Не все так просто-не тільки "цей дядечко"-картограф . канал працює тонко: в перемішку з розвінчуванням відомих фейків російської історіографії подаються вкидання синхронні з рашитською пропагандою.

  • Dmitriy Stoyanov
   Dmitriy Stoyanov 10 місяців тому +9

   Згоден з вами. Дядько цей якось дивно оперує фактами. З одного боку говорить де і які угро-фінськи племена жили, а з другого, що вони асимільовані росіянами, які типу слов'яни. Які в біса росіяни і звідки вони з'явились?!))
   Я бачу цю картину так: сучасні росіяни - це суміш угро-фінів і татар для з'єднання якої була використана церковнослов'янська мова яка отримала багато слів як фінських так і тюркських, це стало "русским языком".

  • Александр Конюхов
   Александр Конюхов 10 місяців тому +2

   @Dmitriy Stoyanov "..Які в біса росіяни і звідки вони з'явились?!)) "- россияне пришли с украинской земли и звались половцы и печенеги ,но можно назвать их фракийцы .Блок называл их скифами.
   Про язык : неважно какой он ,важно то ,что тебя заставили говорить на нем ,отдавать команды на этом языке .

  • DD DD
   DD DD 10 місяців тому +2

   На цьому каналі є деквлько таких доповідачів, хочете цікавих історий про совкове братерство, слов'янство расіян то передивіться відео про Русь на цьому каналі і все стане зрозумілик😂

 • Konstantin Mironov
  Konstantin Mironov 10 місяців тому +53

  Не погоджуюсь із фінальним висновком про те що етнос визначається виключно мовою. Етнос визначається сукупністю соціально культурних якостей. При формуванні етносу, мова може змінюватись, внаслідок колонізації, чи запозичень. В той час як все інше - культура, звичаї, спосіб господарства, соціальний уклад залишаються такими ж якими і були до зміни мови. Як на мене то Брайчевський досить точно і переконливо підійшов до питань етногенезу і глотогенезу. До того ж зараз є таке джерело знань, як генетика, і там є дуже багато свідчень про великий зв'язок із фіноуграми.

  • mr danobrin. Данило Стадницький
   mr danobrin. Данило Стадницький 10 місяців тому +1

   ну просто всі інші складові крім мови триндець як важко визначити і таке спрощеня часто мало місце в переписах російської та австрійської імперій

  • Владислав Ключик
   Владислав Ключик 10 місяців тому +5

   Финноугоры -- это чисто языковое понятие. Финноугры -- это народы, разговаривающие на языках финно-угорской семьи. В русском языке финно-угоризмов примерно такое же количество как и в украинском -- небольшое, ок. двух тысяч. То есть русские никакие не финно-угры.

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому +4

   Генетика якраз повністю спростувала фінські корені росіян.

  • Makhno
   Makhno 8 місяців тому

   @Віталій Носачов де ти вичитав такі генетичні дані, поділись?)

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 8 місяців тому

   @Makhno штука така є, наука. Конкретно буржуазна лженаука генетика.

 • Vladyslav Bohaichuk
  Vladyslav Bohaichuk 10 місяців тому +31

  Дякую за чудовий випуск! У Естонському національному музеї (м. Тарту) є неймовірна експозиція про історію фіно-угорських народів, побут і культуру

 • Роман Подолець
  Роман Подолець 10 місяців тому +19

  На мою думку виклад відверто тенденційний та маніпулятивний.

 • Svetlna Savchuk
  Svetlna Savchuk 10 місяців тому +45

  Ощущение после прослушания,что прочитала книгу по истории типа школьного учебника с элементами пропагандизма.Столько фактов идет вразрез с высказанным лектоом.Начиная с происхождения народов,особенно убила позиция по языку,много остального откровенного бреда.Человек учился во время Советской истории и в ней и закостенел.'Русь выдавила югру за Урал"Какая Русь?Откуда вести,что именно они стали элитой.?Лектор постоянно манипулирует терминами ни к месту..Неудачный выпуск...

  • Jar Kosovič
   Jar Kosovič 10 місяців тому +6

   Згоден з вами....радянська школа аж пре з нього!!!!!

  • a vtim
   a vtim 8 місяців тому +1

   Балановский О. П.:
   "Вся совокупность летописных и исследовательских данных указывает на то, что в позднем средневековье происходил процесс славянской колонизации обширной Восточно-Европейской равнины. В то время она не была заселена славяноязычными племенами: финская, балтская, возможно, иранская и тюркская речь звучала на этих пространствах. Антропология со своей стороны подтверждает это тем, что и в современном русском населении отчётливы черты так называемых «субстратных» антропологических типов. Основным из них является «финно-угорский субстратный пласт», то есть антропологический тип дославянского населения, говорившего на финно-угорских языках."
   § 1. Потерянные предки // Балановская Е. В., Балановский О. П. Русский генофонд на русской равнине. - М.: Луч, 2007. - с. 43-44.

  • a vtim
   a vtim 8 місяців тому

   @Jar Kosovič Чл.-кор. РАН, профессор МГУ, директор Института общей генетики им. Н.И Вавилова РАН - Николай Янковский : «Сейчас мы говорим на языке славянской группы, но означает ли это, что у нас большая часть славянских генов? Не означает! Генетику не изменишь, а язык может меняться. И какая часть генов у нас финская - большая или небольшая - это зависит от того, в каком месте проживают те люди, которые называют себя россиянами. Они все говорят на русском языке, но в некоторых регионах часть финских генов, несомненно, больше, чем часть генов славянских... Расстояние от россиян до эстонцев меньше, чем от россиян до хорватов». От переписи до переписи доля финно-угорских народов в России уменьшается. Едва ли не большинство сегодняшних россиян - это россияне в первом, втором и т.д. поколениях. Причем «процесс обращения» в россияне не завершен и доныне. Тех, кто помнит свое происхождение из «нероссиян», в россии большинство»

  • a vtim
   a vtim 8 місяців тому

   @Jar Kosovič "Антропологически они очень похожи на мордву-эрзю, относящуюся к финно-угорской группе народов, в которую входят также венгры, финны, эстонцы, марийцы, удмурты"
   АНТРОПОЛОГ ТАТЬЯНА АЛЕКСЕЕВА: "У ДРЕВНЕГО НАCЕЛЕНИЯ МОСКВЫ БЫЛА ПРИМЕСЬ НЕГРОИДНОЙ КРОВИ"

 • Олексій Балюнов
  Олексій Балюнов 10 місяців тому +66

  Вважаю канал Історія без міфів одним із кращих в українському ютубі. Таким його зробили численні автори, талановиті й харизматичні. Не так із цим випуском.

  • TheGrysha
   TheGrysha 10 місяців тому +1

   Що ж не так iз цим випуском?

  • Олексій Балюнов
   Олексій Балюнов 10 місяців тому +6

   @TheGrysha Я сказав, чому: непрофесійно та ніяково як доповідач.
   Назва випуску співзвучна книгам Володимира Білінського, тож встановлена ним планка виявилась геть недосяжною, на жаль.

  • Vyacheslav Romantovsky
   Vyacheslav Romantovsky 10 місяців тому +4

   Це далеко не перше відео каналу, де гонять кремлівські наративи.

 • Senator
  Senator 10 місяців тому +54

  Слава ЗСУ та генералу Залужному Марченко Наеву Кривоносу Забродскому та усьому молодшому командному особистому складу в Україні 🔱❤️🖤🔱💙💛🔱

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +7

   Героям слава!

  • Олена
   Олена 10 місяців тому +5

   Героям слава!

  • Василь Колядинський
   Василь Колядинський 10 місяців тому +4

   Слава героям війська українського.

  • Lljallja
   Lljallja 10 місяців тому +1

   Слава просил передать, что давно сдрыснул из галушниного каганата и просил его не беспокоить.

  • роза .моя.
   роза .моя. 7 місяців тому +1

   @Lljallja сдрыснул Б ты в тайгу и небыло б войны !!

 • Tatiana Socol
  Tatiana Socol 10 місяців тому +8

  Немає нічого гіршого ніж історики, науковці, і т.д виховані комуністами-москалями, молодь має досліджувати і видавати свої праці!

 • Володимир Шаульський
  Володимир Шаульський 10 місяців тому +28

  Відео про перетворення фіно-угрів на слов'ян м'яко кажучи одним словом не переконливе. Сьогодні безліч фактів в сучасній ерефії коли діти наприклад від шлюбу татарина і бурятки записуються "русскімі". Такі метиси теж стають слов'янами бо розмовляють па русскі?

  • mr danobrin. Данило Стадницький
   mr danobrin. Данило Стадницький 10 місяців тому

   ну буряти та татари живуть дуже далеко один від одного тому припущення не коректне, ліпше брати більш реалістичне. але так все таки якщо умовний батько татарин індифікує себе як татарин то певно син все таки більше татарин бо яккийсь вплив на свіомість це має мати. Ну і впринципі так то мексиканці це потомки іспанських колоністів і коріного насаленя території такшо відео мова йде не про перетвореня а про змішаня. якось так

  • Володимир Шаульський
   Володимир Шаульський 10 місяців тому +4

   @mr danobrin. Данило Стадницький змішування слов'ян з місцевим населенням раші - то московська теорія. Автор відео встидливо однією фразою про цей процес "розповів". Це ж яка кількість слов'ян мала пересилитися в древності, щоби не вони асимілювалися серед місцевих, а навпаки. Ну і звісно про такі процеси мали би бути у історичних документах згадки, чого автор не привів. Звісно за століття існування рашиської імперії вона в той чи інший спосіб заселялась представниками різних народів світу відомих сьогодні таких як Пушкін і Дантес, Лермонтов і т.д. В раші в 19 столітті сторювалась титульна нація під назвою великороси з усіх кого могли навчити штучно створеній російській мові. Ті фіно-угри просто не встигли сформуватися у окремі національності, коли їх об'явила імперська москва великоросами. Умови парникові для них, як для титульної нації до тепер... І Ви неуважно слідкуєте за інформацією. Знайдіть хоча би цьогорічну "рекламу" з Омська, наберіть "я немец - я русскій", і подивіться. Там яскраво подається про те, хто такіє русскіє.

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому +2

   Саме так, вони стають росіянами за національністю.

  • tingle blade
   tingle blade 6 місяців тому

   ну да, они могут раствориться в УЖЕ СУЩЕСТВУЕЩЕМ большом народе. последнее из вашего логического построения как-то убирается

 • Виктор т
  Виктор т 10 місяців тому +16

  Гарний історик.. чекаємо на лекції "історія КПСС" І "теорія марксизму й ленінізму"

 • Ana
  Ana  10 місяців тому +26

  Значит, если индийцы целыми регионами говорят на английском, значит они бриты и англосаксы по происхождению. Или англичан и французов практически языки основаны на латыни, значит англичане и французы - итальянцы по происхождению. Идея супер! Логика как всегда!

  • Владислав Ключик
   Владислав Ключик 10 місяців тому +4

   Финно-угры -- это чисто языковое понятие. Финно-угры -- это значит носители финно-угорских языков, и не более. Антропологически носители финно-угорских языков весьма разнообразны: монголоиды (ханты и манси), северные европеоиды (вепсы, саамы, финны, эстонцы, эрзяне, мокшане), южные европеоиды (венгры).

  • elestp
   elestp 10 місяців тому

   Не дуже доречний приклад. Індійці (народи Америки, indigenous nations) мають свої мови і говорять між собою на них. Але вони також говорять державною мовою США - англійською, державними мовами Канади - англійською і французькою.

  • Ana
   Ana  10 місяців тому +10

   @elestp Так що??? З чим ви не згодні? Я говорю про те, що по мові не визначають походження людини. Якщо ви мене добре зрозуміли. Гляньте на мапу розселення слов'ян, порівняйте її з мапою Росії, зразу зрозуміло, що слов'ян в Росії не більше 5-7%, все інше угро-фіни, візьміть Архангельску область, Вологодську область, які там слов'яни? Люди придумали міф, що було велике переселення. А тоді куди ділися угро-фіни, які жили на тих землях? Де вони ділися??? Вони як жили там, так і живуть досі. Слов'яни туди шли як священики, дружинники, вчителі, слов'яни розповсюджували культуру, релігію, але це було чисто місіонерська робота. Угро-фінів ніхто з тих земель не зігнав, вони як жили, так і живуть досі на тих землях. Слов'яни в Росії це кайомочек, тоненька смужка з західної сторони Росії. Далі ідуть плем'я мері, мордви та інші угро-фінські народи. Я так розумію, це вже нова політика російської пропаганди доносити тези Росії українською мовою. Але все одно дякую, чим більше про це говориться, тим більше правда про угро-фінське походження росіян виходить назовні.

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому

   А де у нас індійці розмовляють англійською? Ну хоч один регіон?

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому +2

   ​@elestpто індіанці. Індійці - народи Індії.

 • Валентин Салімонович
  Валентин Салімонович 10 місяців тому +74

  Слава українському контенту 🇺🇦🔥

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому +3

   Де ти тут бачиш український контент? Махрова совєтсько - російська пропаганда!

  • Валентин Салімонович
   Валентин Салімонович 10 місяців тому +2

   @Triarius Triarius Йди звідси колаборант, допоки можеш йти!!!

  • Ґ'ЄІЇ–Особливі Українські Букви🇺🇦
   Ґ'ЄІЇ–Особливі Українські Букви🇺🇦 10 місяців тому

   @Валентин Салімонович, до речі, він мені теж писав

  • Lljallja
   Lljallja 10 місяців тому

   Слава просил передать, что давно сдрыснул из галушниного каганата и просил его не беспокоить.

  • Rustam
   Rustam 7 місяців тому

   @Triarius Triarius о,умный человек есть все-таки

 • Юрій Коваль
  Юрій Коваль 10 місяців тому +23

  Белінського слухав в Києві особисто. Враження - його лекція була набагато глибша і змістовніша ніж спіч цього картографа. А формулювання (7 хв. 28 секунда) - ерзянські і мокшанські націоналісти це навіть крутіше ніж Петро 1 та Катька історію змінювали. Напевно автор почав вибудовувати родослівну сучасних лимонівців наросії.

  • Володимир Володимирович
   Володимир Володимирович 10 місяців тому +4

   у цього експерта фіно угорські коріння тому він і несе несітниці! радянські наративи про один народ слов'янський, побрихеньки та ганьба інституту історії України!

  • Володимир Володимирович
   Володимир Володимирович 10 місяців тому +6

   Фінансувати таку несітницю - це себе не поважати! У цьому відео лише ганьба інституту історії України!
   Вже не перше відео на цьому каналі, через яке зганьбили наш Інститут історії України!

  • Volodymyr Humenetskyi
   Volodymyr Humenetskyi 10 місяців тому +2

   Так народ мокша до сьогодні живе в татарстані і немає нічого спільного з росіянами...

 • Василь Федорівський
  Василь Федорівський 4 місяці тому

  Дуже гарна лекція!!!! Якби її почули самі угри, то може б порозумнішали!!!!

 • Yuliia
  Yuliia Місяць тому

  Дякую за випуск! Читаю книгу Мова-меч Кузнєцової, і там багато згадок якихось зовсім невідомих для мене мов. Тюркські колись розбирала сама. Ну а от з уральськими після вашого відео стало дещо зрозуміліше.

  • олександр
   олександр Місяць тому

   Про яких росіян він говорить їх тоді небуло

 • Олексій Пирогов
  Олексій Пирогов 10 місяців тому +110

  При всій повазі до каналу і доповідача (можливо він більше експерт як картограф), але деякі його висловлювання не витримують критики. На початку він не зміг хоч якось зрозуміло визначитись з термінами "етнос", "народ". А потім намагався опиратись на ці так би мовити "визначення". Теза про асиміляцію фіно-угорських народів якимись "росіянами", які невідомо хто, звідки і чомусь раптом стали слов'янами дуже нагадує великоросійську міфологію про "триєдиний народ".

  • шо попало
   шо попало 10 місяців тому +1

   то у вас разрыв шаблона случился, хотя судя по вашему возрасту вы уже должны были учить Историю Украины в школе )))) Чую шо вы из тех наших современников, кто считает поляков и турков нашими друзьями )))))

  • Maksym Zalitok
   Maksym Zalitok 10 місяців тому +21

   Згодний з вами. "росіяни" в автора просто з'являються нізвідки. Ото вони самобутні...

  • Українська Космічна Республіка
   Українська Космічна Республіка 10 місяців тому +35

   @шо попало Ну поляки сьогодні-то і є наші друзі, бо вони прийняли до себе міліони українських біженців та передали нем величезну кількість грошей і зброї. Не можна зациклюватися на історії. Росіяни нам не друзі, бо вони сьогодні залишились падлами, а не тому що вони колись ними були.

  • Микола Грищенко
   Микола Грищенко 10 місяців тому +26

   @шо попало Чемодан, вокзал, КНДР

  • шо попало
   шо попало 10 місяців тому +2

   @Микола Грищенко как говорится, скатертью дорога, в Украине вас никто не держит

 • Це Харків
  Це Харків 10 місяців тому +11

  висновок цього пана -маячня-,раджу дивитись канал -история руси,де пан автор детально спростовує походження т.з.росіян від слов'ян!

 • Думка Дилетанта
  Думка Дилетанта 10 місяців тому +176

  Історик сам собі протирічить. Напочатку він заявив, що мова далеко не завжди може виступати чинником ідентифікації етноса (навів приклад наразі англомовних ірландців, тощо). Наприкінці ж передачі, він безапеляційно заявив, що росіяни - не фіноугри, адже, мовляв, мова у них - слов‘янська. Так, мова слов‘янська, але це ніколи не була їхня рідна мова (про що свідчить топоніміка), це була книжна церковно-слов‘янська спільномова. Інакше ці племена ніколи б не дійшли згоди між собою. Відомо, що Стефан Пермський наприкінці 14-го століття ходив проповідувати на Пермь і навіть переклав для них Євангеліє та літургію на Пермську мову, для цього впорядкувавши анбур - зирянську абетку. Він і сам був наполовину зирянин - його мати була зирянка. Тепер, звісно ж, навіть корінні мешканці Пермі цвенькають по московські - але слов‘янами вони від цього не стали. Пригадайте Швейка в ешелоні «російських» полонених - як він дивувався цим дивним російським іменам - Муглагалей Абдрахманов, Беймурат Аллагалієв, Давлатбалей Нурдагалієв тощо. Проте син, наприклад, Шойгу вже не буде Кужугєтовічємъ, він вже буде Сєрґєєвічємъ. А якби це було 100 років тому - то ще й Шогуєвим.
  Отак і з’являлися типові «руzzкіє».

  • Дмитро Марченко
   Дмитро Марченко 10 місяців тому +11

   гарний нік, підходить.

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +53

   А нічого, що мова московтів - штучна за висновками лінгвістів? Яке переселення слов'ян до московії?! Коли та ким це фіксувалось? Археолог граф Уваров, та антрополог Богданов, розкопуючи поховання на московії - майже не знаходили поховання слов'ян - з цим що робити? Коли це болгари стали слов'янами? Вони були родичами булгар - які перейняли мову слов'ян!
   До каналу та пана Владлена дуже багато питань, щодо промосковщини цього історика!

  • Володимир Савчин
   Володимир Савчин 10 місяців тому +40

   Цілком з вами згідний, мова слов‘янська для них була чужа, тому що невелика кількість слов'ян які переселились на ті землі до того часу уже асимілювались. І автор відео забуває, що є ще археологія і генетика. Я схиляюсь до того, що автор історик радянської школи, які не хочуть знати правди, тому що тоді всі їхні наукові праці, написані раніше стануть фікцією.

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +12

   Чому не згадали таке явище як "етноцид"? Саме це явище утворило групу людей (їх неможна розглядати як єтнос або нарід, націю) які обізвались "русскими" . Ось вам приклад (етноцид тут дається як "обрусение") :
   23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских..
   35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством.

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому +2

   @Woolf Dann Тобто після Уварова та Богданова ніякої археології та антропології вже не було?

 • Джон Дрон
  Джон Дрон 10 місяців тому +4

  Шановні автори і пан Владлен☺️ дякую Вам за вашу працю.
  Прошу розглянути тему виникнення української вишиванки! Так як московські собаки плюндрують цю тему кажучи, що малюнки вишиванки нам привіз якийсь француз який розповсюдив малюнки населенню у ХVІІІ столітті🤦

  • Григорий Григоренко
   Григорий Григоренко 10 місяців тому +2

   той француз певно їздив десь 6 чи 7 тис років по всьомусвіту. бо вишиванки є майже у всїх народів , по іншого способу прикрасити шкіру або тканину не було )

  • Григорий Григоренко
   Григорий Григоренко 10 місяців тому +1

   @Triarius Triarius ну Ви в інтернет зайдіть і пошукайте про вшивку ) багато чого цікавого знайдете ) до речі , слов'янське народне вишивання виглядають досить бідно в порівнянні з індійськими , мексиканськими , китайськими. то їх те ж росіяни вишивали ? )))

  • Джон Дрон
   Джон Дрон 10 місяців тому

   @Triarius Triarius ото ж бо і воно, я в порівнянні з вами фільтрую брехню, і переймаюсь за голови майбутніх поколінь!

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому

   @Джон Дрон а навіщо слухати оцю совкову брехню і фільтрувати її! Мені ,совка " досить в середній школі і в інституті! Наївся до несхочу!

 • Kotix мультфильм
  Kotix мультфильм 10 місяців тому +9

  Про "хибні уявлення про власне минуле" мій улюблений жарт, особливо коли я дивлюсь на себе, на Володимира за канала Золкіна, на Жеку Вольнова та інше татаро монгольське іго що вважає себе нащадками київської русі і поносить своїх ординських предків 😅😅😅

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому +1

   Кажеж одну лапшу з вух скинув?
   А з цього маніпулятивного совково - московитського каналу локшину собі на вуха натягнув!

  • Kotix мультфильм
   Kotix мультфильм 10 місяців тому

   ​@Triarius Triarius
   Перечисліть будь-ласка, в чому полягають маніпуляції авторів цього відео?
   Інакше я буду вважати що у вас немає ніяких аргументів. А ваша позиція - нічого більшого ніж ітеричний плач обіженої баби

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому +1

   @Kotix мультфильм Жменька колонізаторів не може асимілювати чужий народ: князь , дружина , священники !
   Варяги ( вікінги) в приклад! Їхні династії по всьому побережжю Європи і в Україні - Русі! Але Скандинавія залишилася там, де вона і була! Ніде ,в жодному історичному джерелі ( в тому числі археологія) нема даних про значні переселення людей з Русі в Залісся!
   Він розказує , що ,,русь " витісняла ,,югру". Це не ,, русь " витісняла а ,,суздальці" , а якщо точніше то меря ( в основному) і мокші під управлінням князів з київської династії!
   Слов'янська мова ніколи не зробить з азіата - якута чи бурята слов'янина! А в Росії величезний процент різних етносів, які забули рідну мову!

  • Егор Беспалов
   Егор Беспалов 10 місяців тому

   @Triarius Triarius Что такое "Украина-Русь" и в каких документах времён Руси упоминаться термин "Украина-Русь" ? Можешь не писать мне про "Оукраину" в летописи 15-а века под записью 1187 года, так как это список 15-а века (проверь в интернете) плюс ни один профессиональный историк до сих пор не в состоянии дать 100%-е объяснение этого термина "1187" года-то ли это край, то ли это окраина, то ли два в одном (и такое возможно) .

  • Kotix мультфильм
   Kotix мультфильм 9 місяців тому +1

   Не маю часу на фактчекінг тому просто вкажу на противоріччя в ваших словах:
   a)Жменька колонізаторів не може асимілювати чужий народ: князь , дружина , священники !
   б)Це не ,, русь " витісняла а ,,суздальці" , а якщо точніше то меря ( в основному) і мокші під управлінням князів з київської династії!
   Якщо а = вірно тоді б не може біти вірно
   Тому що пункт "а" говорить нам що Князі київської династії які являють собою "Жменьку колонізаторів" "не може асимілювати чужий народ" тобто "меря ( в основному) і мокші".
   Такичм чином, або пункт "а" невірний і всетаки може, або пункт "б" не вірний і вони з самого початку русь.

 • Юлиан Рудницкий
  Юлиан Рудницкий 10 місяців тому +52

  Щось цей Дмитро у своїх працях підступно гне того, що українці і росіяни не слов'яни і ф/угри, а братні народи...

  • Дмитро Марченко
   Дмитро Марченко 10 місяців тому +17

   братність народів не науковий термін і обговоренню в науковій сфері не підлягає взагалі.

  • Oleksandr
   Oleksandr 10 місяців тому +17

   Ца цьому каналі на подібні теми завжи запрошуються совкові "історики" з совковими ж наративами.

  • Юра
   Юра 10 місяців тому +3

   Ну так собі експерт, перший раз поставив дізлайк

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому +3

   Ми і пригноблені фінські народи Росії - брати, а щ слов'янами росіянами, ні, вороги.

  • Андрій Хаврюта
   Андрій Хаврюта 9 місяців тому +17

   І в чому він не правий? Слов‘яни - мовна група, ми із росіянами відносимось до східнослов‘янської мовної групи, російська до фіно-угорської ні. На цьому можна поставити крапку, поняття про «братні народи» - виключно політичне і не використовується етнографами. Тут же Дмитро і пояснив, чому не варто називати росіян монголами або мошками, бо це банально неправда і зневажливо до тих самих монголів або мокшан.

 • Лев Чуб
  Лев Чуб 10 місяців тому +41

  Підтримка найкращому каналу України!!!
  Дуже дякуємо за корисну інформацію, за професійний підхід до історії!!!
  Все буде Україна!!! 🇺🇦

  • Касяненко Олег Михайлович
   Касяненко Олег Михайлович 10 місяців тому +5

   Схоже, наша історична наука продовжує перебувати під владою імперських стереотипів. Де тут розвінчування міфів? Добре, В. Білінський не фаховий історик, але він не обтяжений імперськими міфами, навідміну від професійних науковців. Де придумали, що народ ідентифікується за мовою? "Мама турок, папа ґрєк, а я русскій чєловєк", мабуть тому, що розмовляє російською. Але це дурниці. При такому підході виходить, що понад 90 відсотків ірландців - англійці, тому, що розмовляють англійською, а так звані "російськомовні українці" - "етнічєскіє русскіє", як любить говорити вождь держави-терориста. Але це очевидна дурня нав'язана ще в СРСР, коли клепали "єдіную общность савєтскій народ". "Народ", поняття біологічне, звісно, кожен народ має власну мову та культуру, але від переходу на російську мову генетичних змін не відбувається , людина залишається етнічним українцем і тільки культурно - росіянином. А ще б подумали, як з трьох слов'янських племен зміг утворитися один з найчисленніших "слов'янський народ", або як так сталося, що в так званих росіян немає своєї автономної держави в складі РФ, навідміну від удмуртів, або решти народів, але вони складають майже 80 відсотків населення цієї країни? Можливо Володимир Броніславович помилково вжив термін "Країна Моксель", але здорового глузду в його дослідженні більше ніж в тому, що я почув в цьому сюжеті.

  • Vitalii Bruelov
   Vitalii Bruelov 10 місяців тому +3

   @Касяненко Олег МихайловичСхоже, про дослідження Y-хромосоми ви нічого не чули, раз висмоктану з пальця маячню Білінського називаєте "дослідженням".

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому +1

   @Vitalii Bruelov Дослідження Y хромосоми повністю розвінчує толочківсько - путінську маячню!

 • Anton Pankin
  Anton Pankin 10 місяців тому +35

  Висновок у кінці після усього сказаного не дуже переконливий. Крім того автор словника "вєлікорусского нарєчія" Даль казав, що в основному вєлікороси це обрусіла чудь

 • Igor Yushchenko
  Igor Yushchenko 10 місяців тому +23

  Юрко Довгорукий с дружиною в сотню гриднів( він був не значним князьком і більше у него не могло бути) "перетоптали" всіх фіно-угорських баб і наплодили "слов'ян" в Заліссі.

  • Igor Yushchenko
   Igor Yushchenko 10 місяців тому +3

   Псема А чим закінчилось ??? Масовими депортаціями українців на землі Московії у 19-му та 20-му століттях , щоб слов'янізувати чухонське населення???

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому

   Плюсую комент!

  • Сириус Небирович
   Сириус Небирович 10 місяців тому

   @Igor Yushchenko Каких еще украинцев!? Не выдумывайте.

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому

   До нього сюди, в Опілля було багатотисячне переселення з території України.

 • Xiaomi Dark
  Xiaomi Dark 10 місяців тому +21

  Дуже розчарована відсутністю логіки в відповідях... Якщо варяги (Олег з колегами))) колонізували слов'ян, ми тепер варяги??? Бо якщо колись слов'янські князі колонізували плем'я мерів, то тепер вони слов'яни????

  • Andrii Khokhlov
   Andrii Khokhlov 10 місяців тому +3

   Тут питання в кількості корінного народу і прийдешнього, якщо колонізаторів в рази більше то з часом місцеві просто розчиняються і асимілюються. В зворотній бік це теж працює

  • Игорь Рожков
   Игорь Рожков 6 місяців тому

   русский язык -словянский ?

  • Stepan Fedorov
   Stepan Fedorov 4 місяці тому

   ​@saveukraine5214 ревизионизим чистой воды, это не имеет никакого отношение ни к лингвистике, ни к современной историографии. А блатная феня это максимально естественная для языка структура. Если вы обратите внимание, то в блатной фене незначительное количество слов с иностранным корнем, в целом с корнями славянской группы языков.

 • Артур Максимович
  Артур Максимович 10 місяців тому +2

  Супер подача історій👍🏼

 • Yulia
  Yulia 10 місяців тому +21

  Ви назвали кілька квазіреспублік і кілька етносів які налічують сотні тисяч людей і лише двох активістів, які боролися проти системи. Це лиш підтверджує правило. Всі інші мокші і фіноугри, що живуть на расєї - вбивці, мародери, або спокійно дивляться на геноцид, що коїть їх держава від їх імені. Тому мені байдуже, якщо це ображає якогось мокшу, доки вони не повстануть і не приберуться геть з нашої землі

  • Igor Stavitsky
   Igor Stavitsky 10 місяців тому +2

   Псема , хряпни бояри.

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому

   Геродот вказав на місце проживання андрофагів ( людоїдів) якраз там де проживав народ меря ( майбутні московити)!

 • V Hass
  V Hass 10 місяців тому +44

  Не переконливо. Моя англійська англійкою мене не робить, тут треба спиратись на культуру, звичаї, історію. Не можна перейти на чиюсь мову і сказати що все, я такий самий як і ви.

  • Artem Demchenko
   Artem Demchenko 10 місяців тому +4

   але доступу до культури немає, тільки до мови і поодинокі археологічні знахідки, писемних пам'яток немає, відосиків також немає. тому класифікують за мовою. на початку кажуть що це таке собі але є що є

  • Владислав Токар
   Владислав Токар 10 місяців тому +5

   Автор говорить про самосвідомість. Ви не станете англійкою, бо ви не вважаєте себе англійкою. Нація є соціальним конструктом та існує не через культуру, звичаї та історію, а через те, що є люди, котрі вірять в існування нації та спільність походження

  • Столиця Світу
   Столиця Світу 10 місяців тому

   А хіба англійська для вас рідна? Давні люди могли знати по кілька ов, так само й зараз. Вивчення мови не міняє національність, а додає розуму, але не завжди, як видно по декому.

  • V Hass
   V Hass 10 місяців тому +1

   @Столиця Світу а на расії про це знають? Бо в відео йшлося саме про те, чому народи на расії не користуються своїми мовами і кричать що вони українці, плутаючи слов'янські гойда і гайда

  • Владислав Токар
   Владислав Токар 10 місяців тому +1

   @Столиця Світу Нація - соціальний конструкт. Мова не міняє, а самосвідомість міняє. Я можу бути вірменського походження, але визначати себе українцем та бути ним

 • Назар Врачинський
  Назар Врачинський 10 місяців тому +13

  Згоден, що русскіх не можна називати мокшами, бо з таким успіхом їх можна називати ерзями, вепсами і т.д. Але якщо усі ці мокші, ерзі, марійці, удмурти, ханти, мансі є поневоленими народами, то який саме народ є народом поневолювачем?

  • Michael Dramov
   Michael Dramov 4 місяці тому +1

   Меря, мещора, мурома

  • Andrei Lukyanov
   Andrei Lukyanov 3 місяці тому

   @Michael Dramov Якщо б меря, мурома й мещера були поневолювачами, то вони б насадили всім свою мову.

  • Michael Dramov
   Michael Dramov 3 місяці тому

   @Andrei Lukyanov ну так вони ж були під слов"янами кількасот років у складі Київської Русі )) Слов"яни були елітою, тому фінно-угри і розмовляють суржиком слов"ян )) це ж зрозуміло

 • Kwerd
  Kwerd 10 місяців тому +55

  Нестор писав, що до словен(слов'ян) належали поляни, древняли, сіверяни, ільменські словени і так дальше, але не меря, весь, чудь. В сучасності "слов'яни" це мовна група. І як бути?

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +5

   Треба згадати таке явище як "етноцид"? Саме це явище утворило групу людей (їх неможна розглядати як єтнос або нарід, націю) які обізвались "русскими" . Ось вам приклад (етноцид тут дається як "обрусение") :
   23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских..
   35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством.

  • Столиця Світу
   Столиця Світу 10 місяців тому +1

   Те саме й зараз! Ви неуважно слухали! І тоді за Нестора й зараз племена відносили до слов.ян чи франків за їх мовою. Весь і зараз фінно угорське плем,я згідно їх мови, а чудь західна-це естонці, а східна змішалася с ільменськими слов.янами й стала слов.янами, за їхнею мовою, бо російська мова-слов.янська. Так само й ті українці що походять від фінно-угорського племені череміси є слов.янами, а не фінно-уграми як їх предки, бо ВОНИ ЗМІНИЛИ МОВУ! Дойшло, чи ні?

  • Kwerd
   Kwerd 10 місяців тому +1

   @Столиця Світу у поляк теж словенська мова, але до словен вони не відносились

  • Столиця Світу
   Столиця Світу 10 місяців тому +2

   @Kwerd та невже? А шо до фіннів відносилися?

 • Тимур Куркін
  Тимур Куркін 10 місяців тому +24

  Дуже дякую вам за те що ви створили відео на цю тему через те що я на одну четверту ерзянин та мені цікава ця тема дякую вам від щирого серця

  • Zinaida Zhyvylko
   Zinaida Zhyvylko 9 місяців тому

   Во времена советского союза всё были русские, но я знаю что мой папа родом с Поволжья .Что то угрофинское есть в моей внешности.

 • Euro
  Euro 10 місяців тому +3

  Вельмишановний Пане Мараєв, створіть канал або рубрику "Міфи без історії", де будете насміхатися та "глумитися" з рососіянської псевдоісторії

  • lon niky
   lon niky 5 місяців тому

   а цим відео він і перетворює канал на "міфи без історії"))
   але ваша ідея класна 🙌

 • Soris
  Soris 9 місяців тому +2

  Чим далі в лісову глуш історії ,тим темінь,народи бігали туди сюди,сильніші підкорювали слабших.

 • Репетиторський центр "АКЦЕНТ"

  Дуже цікаве і пізнавальне пояснення. Дякуємо за висвітлення теми @Dmytro Vortman

 • Георгий Павленко
  Георгий Павленко 9 місяців тому +2

  Дякую панові Дмитру Вортману за докладну і цікаву розповідь! Хай квітне Український Ютьюб!

 • Nalex V
  Nalex V 10 місяців тому +22

  Я правильно зрозумів?... 1. Розпочиналась програма з того, що "народ" і його більш уточнене поняття "етнос" для визначення дуже складні і суперечні. 2. як ВАРІАНТ прийнято ділити народи по мовним групам. 3. Вкінці, ми робимо ОДНОЗНАЧНИЙ висновок, що росіян не правильно називати фіно-уграми, бо вони використовують слов'янську мову (не притаманну корінним народам, запозичену досить нещодавно). То може розглянути якісь інші варіанти окрім як ділення по мовним групам чи самоідентифікацію? Бо як показують реалії вони (росіяни) ідентифікують себе нащадками Русі. То може ми й бурята який розмовляє російською (слов'янська мовна група) слов'янином назовемо? Історія (як і згадувана лінгвістика, коли домислює історичні процеси) на 90% створена на гіпотезах і "рішеннях" прийнятих істориками. Тому особисто мені завжди цікаво послухати, а на основі чого такі твердження, а не самі твердження, яким я мав би тупо вірити, як ото вчителю історії в школі :)

  • Сергій Ткач
   Сергій Ткач 10 місяців тому +1

   До чого тут "буряти" до "росіян"? Тут мова йде про народності, які населяють Росію, а не про росіян в цілому як народ цієї країни. Те, що більшість території Росії населяють неслов'янські народності, це зрозуміло усім, але й виключати факт існування слов'ян на Північно-східних околицях Русі теж є дивним. Кривичі, в'ятичі, ільменські словени населяли частину європейської території Росії, але там мешкали і неслов'янські племена чудь, меря, весь. Просто нинішні росіяни ментально і культурно менше схожі на інші слов'янські народи, тому що зазнали великого впливу спочатку від угро-фінів, а потім і від монголо-татар.

  • Nalex V
   Nalex V 10 місяців тому +5

   @Сергій Ткачяк це до чого тут буряти? Бо вони росіяни так само як і чукчі. В програмі нічого не сказано, про якесь відокремлення... Ви самі хоч розберіться перед тим як мені роз'яснити. Говорите про росіян, але напочатку про народність, а потім про всіх росіян... яка така народність росіяни? Коли це вона була? Слов'яни серед росіян є, але народність росіяни - це всі, разом з бурятами. Що на початку, що в кінці випуску, ніхто не відокремлював слов'янську частину росіян, а говорилось про всіх. Чи може ви вважаєте, що кривичі, вятичі більш достойні називатись росіянами, а буряти ні? Саме тому мені висновок, що росіян не можна називати фіно-уграми не зрозумілий.

  • Nalex V
   Nalex V 10 місяців тому +1

   @Сергій Ткач і взагалі, ви хоча б прослідкували по пунктам до чого я веду чи просто вам так подобається канал, що ви не розібравшись готові одразу накинутись на всіх хто "посмів" щось інше написати окрім деферамбів

  • Сергій Ткач
   Сергій Ткач 10 місяців тому

   @Nalex V Ну так тоді буряти - це не фіно-угри, а народності, близькі до китайців та монголів, татари - це тюркомовний народ. Тому помилково називати росіян в цілому фіно-уграми, адже там є і люди слов'янського, тюркського, кавказького походження. Просто ментально вони мало схожі на слов'ян, адже зазнали великого впливу від монголо-татар. Звідси їхня войовничість, рабське поклоніння перед правителем та імперськість. Не треба займатися псевдоісторією та вішати зручні кліше, навіть якщо нинішні росіяни цього заслуговують. Потрібно копати глибше, якщо ми хочемо знати правдиву історію.

  • Nalex V
   Nalex V 10 місяців тому +7

   @Сергій Ткач а от тут уже варто дивитись звідки зародилась держава московська яку потім назвали росією. А саме: хоч Москва, хоч Пітер два центри, дві столиці засновані та розвивались на землях фіноугорських народів, які уже потім приростали завойовницькими війнами іншими народностями. А у цьому випуску висновок грунтується лише на двох речах: мовна група та самоідентифікація. Де мову вони взяли зі староболгарської, а самоідентифікували приклеївшись до історії Русі, хоча насправді майже завжди вели з Руссю війни.

 • BogdanPo
  BogdanPo 10 місяців тому +11

  Ще більше запитань виникає. Так хто такі теперішні росіяни? Чому є росіяни, а є рускіє? Англійською ж просто russian. Як стався перехід з народу московитів на росіян?

  • Stepan Fedorov
   Stepan Fedorov 4 місяці тому

   Россияне - граждане государства РФ.

  • Rustam Kyrychenko
   Rustam Kyrychenko 4 місяці тому +1

   Між іншим в українській мові теж тільки один етнонім: росіяни
   ;)

 • Дмитрий Гринкевич
  Дмитрий Гринкевич 10 місяців тому +16

  Интересно, по мнению автора индейцы южной Америки, говорящие сейчас на испанском испанцы или как ?
  Вся топонимика и гидронимика Московии-это в основном финно-угорские слова. Есть книга " Генофонд среднерусской равнины" авторства Балановских. Там хоть и пытаются доказать славянство россиян, но если внимательно читать,то вопросов будет очень много.

  • Hicks_UA
   Hicks_UA 10 місяців тому +2

   Так, а у самій Москві є до біса багато топонімів тюркського походження, але росіян ми чомусь мусимо вважати слов'янами. Л - логіка.

  • S Sager
   S Sager 10 місяців тому

   Не корректно порівнювати з Південною Америкою, бо там іспанцями нікого не називають, навіть їхніх білих нащадків.

  • Zdarza sie
   Zdarza sie  10 місяців тому +2

   Вся Беларусь пронизана балтскими топонимами, предки белорусов в осномном балты. Как с этой инфой жить будете?

  • Кухоль молока
   Кухоль молока 8 місяців тому

   це "романці"

  • Игорь Рожков
   Игорь Рожков 6 місяців тому

   @Zdarza sie кривичи

 • Dmytro
  Dmytro 10 місяців тому

  Дуже детальна та пізнавальна лекція. Корисно та потрібно!
  _
  Ще б про російську мову. Як вона пов'язана з мовами сусідів. Товаріща (прости Господи) Українця не запрошувати).

 • Andrew Grudkin
  Andrew Grudkin 10 місяців тому +12

  В якому значення пан історик використовує слово «росіяни»? Як переклад слова «русские», чи як переклад слова «россияне»?

  • DD DD
   DD DD 10 місяців тому +1

   судячи з усього, в значенні своєї приналежності до совка а можливо до расіян

  • Makhno
   Makhno 8 місяців тому +1

   він не пан та не історик, а картограф, а на картографів вчили виключно в лєнінграді, тому тут все ясно

 • Василь
  Василь 10 місяців тому +2

  Дуже інформативний та крутий канал , великі молодці хто причетний до цього проекту!

 • Balder
  Balder 10 місяців тому +22

  Чисто радянський погляд на історію фіно-угорських народів Визначення історичної праці пана Білінського як антинаукової хибне, тому що спирається на радянські історичні твердження

  • Дмитро Марченко
   Дмитро Марченко 10 місяців тому +5

   те, що за радянських часів були мракобіси, не робить їх автоматично правими.

  • Maksym Zalitok
   Maksym Zalitok 10 місяців тому +7

   Канал почав дурно пахнути після цього відео

  • Петро Козачок
   Петро Козачок 10 місяців тому +5

   @Maksym Zalitok , не тільки після цього. Те що стосується часів відносно недавніх - 200,300 років тому, особливих питань немає. Але тільки переходять до древнього світу, так зразу витягують триєдиний народ, браття славянє, одна віра, до рюриковичів у нас не було цивілізації і так далі.

  • Maksym Zalitok
   Maksym Zalitok 10 місяців тому +3

   @Петро Козачок зрозуміло, треба дивитись їх обережно або не дивитись.

  • DD DD
   DD DD 10 місяців тому +5

   @Maksym Zalitok ні, їхні відео про Русь і все що стосується московії дужє підозріло проросійські, канал працую по старій кгебешній схемі 30% пропаганди втулюють в 70% непоганого загалом контенту💁‍♂️

 • Ol3h
  Ol3h 10 місяців тому +12

  Якщо ведучий заявляє про хозарський каганат у 15 ст. То чи можна вірити йому в інших епізодах.?

 • Jasykata Chvesьka
  Jasykata Chvesьka 5 місяців тому

  Дякую, було цікаво! Росіян я також називаю мокшами зневажливо, чого ніколи раніше до 24.02 2022 не робила: у нас в сім'ї тихенько називали їх кцапами. Росіяни це заслужили: це моя нормальна запізніла реакція, як самозахист від ррс.агресії, зневаги, неповаги до нас українців!!

 • Ruslan Jakibčuk
  Ruslan Jakibčuk 10 місяців тому +9

  Так дивлячись на мапу всі Ростовські,Суздальські,Владимирські,Ерзяно-Рязанські землі були заселені угро-фінськими племенами! Тобто серцевина сучасної Московії це просто колонізовані і ословянені угро-фінни! А про графа Уварова шановний пан не чув? Він не виявив на сучасних землях Московії до 15 століття жодного слов'янського ані поселення ані поховання.....звичайно в містах були дружинники і священники з Русі....пане історик але ви не висвітлили практично нічого,все просто на рівні історичних знань кінця совка в пост-совкових 90х років...стосовно Новгородських земель так їх взагалі навряд чи населяло більшість ільменських словен,частка угро-фіннів там була досить великою про що говорять літописні дані..Не забувайте що Іван Грозний просто знищив більшість новгородців які могли стати четвертим етносом на землях Русі....мені взагалі здається що якби в давнину новгородця хтось назвав Русином він би образився він в першу чергу вважав себе Новгородцем і Русь далекою чужою країною! Послухайте пана Железняка .Як на мене я витратив час прослухавши вас даремно,наче побував на лекції початку 90 років.Московський нарід створили православ'я,церковно-слов'янська мова плюс колишні угро-фінни яких просто поставили в такі умови при котрих ,хочеш не хочеш але ти був змушений ставати московитом.Також вплив Золотої Орди як державотворчого елементу ранньої Московії просто беззаперечний...

 • Lesya Kras
  Lesya Kras 10 місяців тому +1

  Взагалі інформація дуже цікава. Є над чим замислитись. Надихнуло відео "погуглити" додаткові джерела. Тільки чому на історика вилилось стільки хейту на кшталт "старий дід", "совок" і тому подібне. Мені, наприклад, цікаво було послухати, звідки прийшли угорці. А стосовно походження народів, генетику і гаплогрупи треба звертатись до антропологів та генетиків. Скоріш історик опирався на дані порівняльно-історичного мовознавства. А тут розвели "срач" з коментарями, ще й про форму черепів пригадали. Це вже дуже далеко заходить, десь так алюзії 80-річної давнини🤷🤦

 • MSM5500
  MSM5500 10 місяців тому +34

  за такою логікою виходить так що, будь-хто асимільований московитами, наприклад, бурят, стає слов'янином? Маячня яка-то.

  • Юра
   Юра 10 місяців тому

   Аналогічне написав 👍

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому +2

   Якщо він відчуває себе росіянином - він ним і є.

  • Le_Synthesis
   Le_Synthesis 8 місяців тому +4

   In the Balkans, former Illyrians and Thracians were assimilated by Slavs and became Slavs, and nobody calls them "wrong Slavs" now. In the Czechia, the same happened with Celts and Germans. Genetic studies show that all Slavs are genetically similar to their neighboring non-Slavs. So basically yes, this is how the spread of Slavs happened in the early Middle Ages: by assimilation. But the assimilation was easy for Thracians, Celts and Finns, who all belong to the Caucasian race. For buryats, it is more complex. They are not similar externally to how a typical "Slav" should look like. Therefore, their full assimilation is hardly possible.

  • MSM5500
   MSM5500 7 місяців тому

   @Віталій Носачов "він відчуває себе росіянином"
   тут мова йдеться про слов'ян, а не про "росіян". Тому ваш коментар недоречний. Автор відео робить хибні висновки, висмоктані з пальця, і які протирічать висновкам досліджень, зроблених, навіть, російськими генетиками та антропологами.

 • Roman Matviichuk
  Roman Matviichuk 10 місяців тому

  Будь ласка спробуйте відтворити історію поселення Великий Шумськ Житомирського району.цього поселення вже немає на карті , але є його зройнованні частини росіянами в часи революції і після другої світової
  Саме поселення має історії з часів язичництва

 • ost west
  ost west 10 місяців тому +13

  Зі слів цього дядька можна зрозуміти що бразильці це португальці, росіяни це слов'яни, мексиканці це іспанці

  • Igor Yushchenko
   Igor Yushchenko 10 місяців тому +1

   Ага ,якраз,дідька лисого !
   Є два терміни -еспаньйоль(español) та "іспано"(hispano). Еспаньйоль-житель метрополії,іспанець,а іспано-то всі ті,кого ви перерахували,які говорять іспанською. За своїх іспанці латиноамериканців не рахують, а ті і не набиваються, бо поважають свою ідентичність .

  • ost west
   ost west 10 місяців тому +5

   @Igor Yushchenko ми теж як жителі Київської метрополії росіян за слов'ян не вважаємо

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +1

   Кто подскажет "обрусение" - процесс когда бьют обрусом по морде или начинают грязно мироточить на Русь? Итак : "...ныне сильно обрусевшее....живут довольно зажиточно, говорят по русски." Как-то не хорошо же отрекаться от своих предков и их языка ... А тут пишут :"в настоящее время почти обрусели." , И вот :"35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством."
   что значит "почти обрусели" их сильнее обрусом по морде били или они грязнее мироточат на Русь? ;) Тут тоже вот : "обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских." И уже про : "23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских."

  • Бородатий Вуйко
   Бородатий Вуйко 2 місяці тому +2

   1) Те що ви назвали, це романські мови, які походять від латини.
   2) Не існує чистих слов'ян, фінно-угрів, германців, романців, тюрків, тощо. Взагалі не існує, до 19 сторіччя це все стосувалося лише мов. В цілому кожен етнос, це комбінація багатьох різних культур.
   3) Адекватну систематизацію народів, зробити не можливо. По-перше через те що всі вони комбінації. Як ми запишемо українців? Як результат змішування слов'янських етносів, з германськими та тюркськими племенами, у регіоні змішання осідлого і кочового способу життя, в лісостеповій зоні східної Європи, що також мають в собі скіфські, фракійські та кельтські субстрати, а також вливання з Греції та піврічного Кавказу? Звучить занадто довго, для людей з математичним мисленням, а також анаукових людей яким потрібна проста і чітка відповідь.
   По-друге нація це не про кров, зовнішність і навіть спільну державу чи територію. Це ідея що об'єднує спільноту людей. Зараз українська нація представлена українцями з різних регіонів України, українськими євреями та циганами, кримськими татарами і навіть деяким росіянами (гарний приклад Сирський). А ідеї класифікувати важко
   3) Тому єдиний спосіб класифікації народів, це мова. Мова розвивається, походить від інших мов і це можна точно вивчити та дослідити. Це єдиний фактично, спосіб розподілити народи.
   4) Росіяни це також суміш багатьох культур. Якщо українці формувалися в лісостеповій зоні, при зіткненні населення лісів та степів, змішуючи ці культури та звичаї, то в москалів своя окрема історія. Подобається чи ні там були слов'яни. Але також і велика частка фінно-угрів та балтів. Саме на основі цих компонентів формувався російський народ. І так, не треба сюди вставляти тюрків, вони скоріше учасники українського етногенезу. Відбиваючи від московської зарази Русь, давайте не віддавати їй натомість наш степ.
   5) Російська мова це слов'янська. Всі лінгвісти які кажуть про її штучне походження, або не слов'янськість це маргінали
   6) Коли ви робите такий приклад, ви робите знак рівно між українцями та слов'янами, тобто те що робили росіяни більшу частину історії. Українці це слов'янський народ, але не єдинослов'янський чи першослав'янський.
   7) Те що мови українців та росіян, мають спорідненість не робить їх практичними родичами. Українці утворилися на базі племен, народів та культур що мешкали в Україні, а також приходили до неї. Сформувалися на території зіштовхнення лісу, степу та гір. На основі багатих територій та торгових маршрутів, що не дозволяло мати володарю тоталітарну владу. Росіяни народ нечорноземної зони, де сформувався з місцевих культур. Це різні народи: ментально, мовно і культурно. Але не треба при цьому, вигадувати історичні покручі

 • Степан Шніцар
  Степан Шніцар 10 місяців тому +4

  Ерзяни стверджують, що в них колись було своє князівство, яке в різні часи мало свою столицю в Рязані (Ерзянь) та Арзамасі (Ерзя-Мас). Як це співвідноситься з історичними джерелами та археологічними артефактами?

 • Roman Saldan
  Roman Saldan 10 місяців тому +2

  Дуже дякую за вашу працю. В принципі московитів я не нзивав мокшами, хоч і не бачив нічого поганого в цьому, якщо це росіян принижує.
  Тут було згадано, що московська мова словянська, а чи можете ви когось запросити, щоб пояснити звідки ця мова взялася? через те, що вона схожа на болгарську здається, що ця мова це такий собі "східнословянський" бастард. І взагалі дуже дивує цей поділ на східнословянські, чи західнословянські мови, коли польська більш схожа на українську не будучи при цьому східнословянською. Розумю, що тематика не зовсім ваша, можливо хіба когось запросите, як от про українську мову у свій час

 • Андрій Попов
  Андрій Попов 7 місяців тому +1

  Зазвичай я ставлю вподобайку перед переглядом будь-якого відео з цього каналу. Чомусь я її зняв, і відео не додивився 3 місяці тому. Тепер вирішив додивитися, і зрозумів, що мені не сподобалось. Пане Дмитре, я не набагато молодший за Вас, тому не дуже ображайтеся: приберіть з Вашого лексикону оцей "вот" будь ласка! Дякую за розуміння, вподобайку поновлюю.

 • Mykola Andarak
  Mykola Andarak 10 місяців тому +2

  Слава Україні! Героям слава! Смерть і ганьба ворогам і зрадникам і їхніми союзникам! Боже бережи наших захисників і друзів і співвітчизників і Вітчизну і весь цивілізований світ від Росії та ядерної і світової війни і ядерної аварії і розкрий очі усім щоб усі знали хто є хто насправді! Амінь

 • Юджiн Ukrop
  Юджiн Ukrop 10 місяців тому +3

  🤓 Все було цікаво, майже до кінця 🤓. Шановний пан доповідач не розкрив тему по мєрянам, майже зовсім🤔. По перше, нєревскій ( мєрєвскій) конєц в Новгороді, на противагу словєнскому і людинському концу🤔. По друге, нічого не сказано про історичну мапу =речнаго окско - волжзкого четыреугольника= з реконструкцією первинного населеня, намальовану самими москалями🤔. По третє, нічого не сказано про Густав Теодор Паулі (Этнографиеское описание народов россии 1862) з кольоровими мапами та ілюстраціями ( великороссіяне разныхь губерній)🤔. По четверте, де цитата В.І. Даля -" а гораздо болье половиы земляков наших - обрусевшая чудь. В Тверской, Пензенской, Орловской. Одна половина Курскаго населенія также. Ето чухны разных покольній🤔. Не рокриті поняття - мокша мастор / ерзянь мастор / мєря маст🤔.
  Доповідачь постійно оперує терміном раССіянє 😎.
  Висновок - давайте не ображать мокшей👌👏👏👏☝

 • Василь Гаранджа
  Василь Гаранджа 10 місяців тому +10

  Термін "мордва", наскільки я розумію, є штучним імперським конструктом, яким об'єднують два різні народи - "мокша" і "ерзя". Принаймні, так кажуть самі представники цих народів. Наприклад, ерзянин Сиресь Боляєнь (він же Олександр Болькін). Здається, нам, українцям, не дуже пасує підтримувати імперські наративи, які, на приклад, не розрізняють українців як окремий народ.

  • Nikolay Zelenko
   Nikolay Zelenko 10 місяців тому

   Термін ,,мордва" - ,,mordens" вперше вжив готський історик Йордан, до речі одночасно з склавінами

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +2

   А нічого, що мова московтів - штучна за висновками лінгвістів? Яке переселення слов'ян до московії?! Коли та ким це фіксувалось? Археолог граф Уваров, та антрополог Богданов, розкопуючи поховання на московії - майже не знаходили поховання слов'ян - з цим що робити? Коли це болгари стали слов'янами? Вони були родичами булгар - які перейняли мову слов'ян!
   До каналу та пана Владлена дуже багато питань, щодо промосковщини цього історика!

  • Nikolay Zelenko
   Nikolay Zelenko 10 місяців тому +1

   @Woolf Dann Яких лінгвістів? Прізвища та ім'я!

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +1

   @Nikolay Zelenko ну от наприклад.
   Любимый миф так называемых великоросов - миф о том, что существует "чистый русский язык", а вот украинский (против которого они зачем-то так рьяно воюют) - это какой-то диалект "чистого русского" или искажение этого якобы "чистого русского языка". Помня костомаровскую оценку "наш искусственный книжный язык" рассмотрим взгляд на проблематику "чистого русского языка" Б.О. Унбегауна, изложенный в труде "Язык русской литературы и проблемы его развития, Париж 1968".
   Бори́с Ге́нрихович Унбега́ун (также Б.О. Унбегаун, нем. Boris Ottokar Unbegaun; 1898, Москва - 1973, Нью-Йорк) - лингвист и филолог, специалист по славянским языкам и литературе. Участник Белого движения, посему эмигрировал во Францию, под конец жизни преподавал в Оксфорде.
   Чтобы кратко изложить взгляд Унбегауна на российский язык, приведу его вывод из дисскуссий поэтому вопросу с другими лингвистами:
   Что же требуется от исторической грамматики русского языка, чтобы, с одной стороны, преодолеть ничем не оправдываемый разрыв в изложении истории русского языка до и после XVIII в. и, с другой стороны, подвести приемлемый исторический фундамент под современный русский литературный язык? Лишь одно: признать, что этот русский литературный язык является русифицированным церковнославянским литературным языком, развивавшимся без перерыва, хоть и не без толчков, с XI в. до наших дней. Тогда все станет на свое место.
   Ще треба?

 • павло скорбач
  павло скорбач 10 місяців тому +12

  Він повторює заучену з радянської історичної думки фразу : словяни колонізували фіно - угрів ,асимілювали їх і так виникли росіяни. Чому ж тоді на території навкруги москви немає ЖОДНОГО словянського поховання? Ну досить вже повторювати радянські штампи! Чого боїтеся сказати ,що росіяни - не словяни, а угорсько - татарська помісь.

  • Trugbild
   Trugbild 5 місяців тому +1

   На территории Москвы славянские и балтские гидронимы. В том числе и Москва, речки с корнем "моск" (влажный, мокрый, топкий) есть в Беларуси, Украине, Польше, Литве, Словакии, Болгарии (Москава, Московица, Московец, Московка и т.д.)

  • Ivanka Mytnyk
   Ivanka Mytnyk 4 місяці тому

   @Trugbild ви скоріше маєте відношення до інцифалітного кліща, а не до слов'янства

  • Trugbild
   Trugbild 4 місяці тому

   @Ivanka Mytnyk Мнение ленточных червей никого не интересует

 • HI MARS
  HI MARS 10 місяців тому +11

  Слухав колись аудіокнигу про країну Моксель - знайшов багато нового для себе, багато розклав по полицях.
  Нарешті дочекався відео на одному з моїх улюблених каналів.

  • Yan Despar
   Yan Despar 10 місяців тому +5

   Сподіваюся, ви дослухали до кінця і почули, що історики думають про цю книгу

  • HI MARS
   HI MARS 10 місяців тому

   @Yan Despar ще не встиг.
   Дякую, послухаю.

  • Володимир Савчин
   Володимир Савчин 10 місяців тому +8

   @Yan Despar промосковські історики

  • Yan Despar
   Yan Despar 10 місяців тому +1

   @Володимир Савчин ахахаххха, подивіться відео

  • Василь Колядинський
   Василь Колядинський 10 місяців тому +8

   @Yan Despar цікаво які ви книги написали і що про ваші книги думають історики. Володимир Білінський мав в серці Україну і показував таким ахахаха як Ви хто такі москалі. Що тут смішного? Історія це зброя. Так як її перекручує путін і його кодло ніхто не робить, а ви критикуєте Білінського. Володимир Броніславович боровся на ідеологічному фронті краще за українських істориків. Якщо москалі захоплять Україну то побачимо яку об'єктивну історію писатимете таку як в линири динири. Тоді буде ха-ха-ха.

 • Олександр Мушта
  Олександр Мушта 10 місяців тому +12

  Дякую за випуск 👍👍👍

 • Eloquent
  Eloquent 9 місяців тому +1

  Дякую за вашу діяльність!

 • Сергій Стасюк
  Сергій Стасюк 10 місяців тому

  А ми дякуємо за змістовне відео!

 • Микола Зінець
  Микола Зінець 10 місяців тому +11

  Чи можна історику посилатися на твір, який переписував ворог народу ?

  • Vyacheslav Romantovsky
   Vyacheslav Romantovsky 10 місяців тому

   Можна, якщо він не історик, а картограф.

 • Crista Lis
  Crista Lis 10 місяців тому +21

  Ну от, а як добре все починалося... Ви не бачите протиріччя у власних словах? Чи перестали ірландці бути ірландцями, коли стали вживати переважно англійську? Мені здається, що ні (ірландцям теж). Чи перестали фіно-угри бути фіно-уграми, вживаючи церковнослов'янську? Відповід начебто очевидна. Головне питання: звідки на території фіно-угрів з'явилися слов`яни? Чи вони справді такі дурні, що "подпоясалися мечами" и пішли з Русі на землі майбутньої московії, а тоді - одного з улусів Золотої Орди?
  Та все одно - подяка. Дивилася із великою цікавістю. Натхнення і наснаги на нові випуски!

  • Василь Колядинський
   Василь Колядинський 10 місяців тому

   👍

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому

   Є відомості про битву кількох сотень новгородських дружинників з 5000 військом місцевого населення.
   Думаєте хто переміг? Звичайно ,що новгородці!
   Князя Юрія Довгорукого з квлькома десятками дружинників і кількома десятками священників було достатньо, щоб прийти і правити народом меря!
   Але цього недостатньо , щоб асимілювати цей народ!

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому +1

   Це найбільша історично-філологічна проблема. Як класифікувати народи, якщо відмовитися від мовного маркера?

  • Crista Lis
   Crista Lis 10 місяців тому

   @Віталій Носачов Отож. Можна користуватися підходом: кто як себе ідентифікує - той тим і є. Але з рузкими це не працює. Бо вони живуть в міфах і щиро вважають себе слов'янами, "адиннаротом" із нами та претендують на "Киев - мать городов русских!" З якого біса? Поки вони не усвідомлять, що вони є фіно-уграми і до нас не мають жодного стосунку, вони будуть до нас лізти (вихід є: вони отримають таких звєздюлін, що навічно забудуть про "мать городов"). До речі, дуже цікаво, чому Київ - "мати", а не батько? Оце так питаннячко )))

  • Makak Sumatransky
   Makak Sumatransky 7 місяців тому

   ото ж. скільки вовка не годуй, а він все одно у ліс дивиться. і мова тут не головне

 • Ievgen Matviienko
  Ievgen Matviienko 8 місяців тому +1

  Дякую за розвінчання міфів!

 • Le Ru
  Le Ru 10 місяців тому +14

  Знати історію корисно для розуміння державотворчих процесів, конфліктів і небезпек. Але доводити право на своє існування за допомогою історії - це утопія. Фактів багато, деякі суперечать іншим, можна крутити як заманеться і суперечкам не буде кінця. Маєм війну і повинні виграти. Ми українці і наша держава Україна. А що було 1000 років тому - просто цікаво, але не більше.

 • Катерина Пилипенко
  Катерина Пилипенко 10 місяців тому +2

  Дякую за Вашу працю.

 • Oleksandr Lysenko
  Oleksandr Lysenko 10 місяців тому +166

  Типовий мо$ковитський прийом, змішати все до купи, а потім в залежності від ситуації використовувати як вигідно. Треба розрізняти категорію мовного поділу народів та етнічного. Термін слов'яни мовний не тотожний слов'янам етнічним. З мовної сторони мо$ковити - слов'яни, так як русскій язик - це варваризована староболгарська(церковнослов'янська) вивчена з молитов тубільними фінськими та татарськими племенами, аналогічно до французької чи іспанської, що походять від латини. Ніхто ж не називає португальців чи аргентинців риилянами? З етнічної точки зору серцевина московії - це землі народів меря, мещера, ерзя, мокша, мордва, мурома. Найбільш певний показник, що показує мову тубільного населення - це назви гідронімів, які майже всі фінські. Порівняйте з назвами українського Полісся чи Прикарпаття - частин первісного ареалу проживання історичних слов'ян від Дніпра до Вісли.

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +32

   А нічого, що мова московтів - штучна за висновками лінгвістів? Яке переселення слов'ян до московії?! Коли та ким це фіксувалось? Археолог граф Уваров, та антрополог Богданов, розкопуючи поховання на московії - майже не знаходили поховання слов'ян - з цим що робити? Коли це болгари стали слов'янами? Вони були родичами булгар - які перейняли мову слов'ян!
   До каналу та пана Владлена дуже багато питань, щодо промосковщини цього історика!

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +20

   Топоніми на московії теж фінно-угорські здебільшого.

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +11

   Чому не згадали таке явище як "етноцид"? Саме це явище утворило групу людей (їх неможна розглядати як єтнос або нарід, націю) які обізвались "русскими" . Ось вам приклад (етноцид тут дається як "обрусение") :
   23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских..
   35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством.

  • Caesar
   Caesar 10 місяців тому +4

   Маячна, російский народ це східнослов'янський народ, подивитися хоча б на генетичні дослідження.

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому +1

   А що таке "етнічні слов*яни"?

 • ДолларДетектор
  ДолларДетектор 10 місяців тому +13

  Дякую ❤

 • PESABO
  PESABO 9 місяців тому +1

  Дякую за працю, респект та вподобайка. Слава ЗСУ.

 • Сергей Смоляк
  Сергей Смоляк 5 місяців тому

  Дякую за правду яка є світлом Істини!😇🙏🥰🌄🌞✌️🧿❄️

 • Mykola Petskovych
  Mykola Petskovych 10 місяців тому +10

  "Племена європейської Росії були асимільовані сучасними росіянами..." З вашої логіки можна сказати, що племена, що проживали на території Великої Британії були асимільовані Великобританцями!? Я не історик, але розумію, що ви клоун

  • Hicks_UA
   Hicks_UA 10 місяців тому +3

   Влучно підмічено.)

  • Бородатий Вуйко
   Бородатий Вуйко 2 місяці тому

   Англійці на 60% нащадки старого кельтського населення. А також має в собі склад германців, зокрема їх мова германська за походженням, а також елементи романців та до кельтського населення Британії. Як і будь який адекватний народ, англійці визнають що в них багато предків, і поважають все це різноманіття. Для них герої кельт Артур що бився з германцями, германець Беовульф та Річард Левине серце, що розмовляв здебільшого французькою. Те саме у французів, іспанців та загалом народів Західної Європи. Нажаль в нас на просторах колишнього СРСР, існує історіографія 19. +Москальська пропаганда. Тому наприклад в нас тіки почалися вивчатися народи що були учасниками формування українського народу. У москалів, взагалі історіографія нарівні нациської Німеччини, де вони чисті слов'яни. Взагалі єдиний народ, який не хоче походити від місцевого люда, а свято доказує що він "нє местний"

 • Andrii Chyrva
  Andrii Chyrva 10 місяців тому +9

  Ваші найкращі випуски - це саме ті, де є професійні історики. Меньше пафосу - більше професіоналізму. Дякую!

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому

   Оцей совок - толочкіст професійний історик?
   Ну , якщо проституція - це професія..... То брехливого історика також можна назвати професійним істориком....

 • Der Alte Soldat
  Der Alte Soldat 10 місяців тому +10

  Риторичне питання. Звідки і з якого переляку з'явилися ,, русскіє" , вот в чьом вопрос???..

  • Тетяна Кучеренко
   Тетяна Кучеренко 10 місяців тому +4

   Згідна , і в розповіді цього пана ,так і не прозвучало

  • Der Alte Soldat
   Der Alte Soldat 10 місяців тому +4

   @Тетяна Кучеренко Є українські історики, які ще й досі прив'язані до московито-совєцького прикольня.
   Прим.Приколень, це залізний прут до якого прив'язують худобу.

 • vitaliy melnyk
  vitaliy melnyk 10 місяців тому +12

  А чому на вашу думку росіяни не фіно-угри, які стали говорити церковнослов'янською, як ірландці англійською?

  • vitaliy melnyk
   vitaliy melnyk 10 місяців тому +5

   І так само ті фракійці, які стали говорити болгарською🤔
   В цьому ж немає нічого поганого, просто так було б точніше, а не судити про те, що хтось відноситься до народу на основі мовної групи
   Особливо з росіянами так треба робити, щоб вони втратили привід до завоювання України і жили далі на своїх болотах спокійно

  • Bylja kis
   Bylja kis 10 місяців тому +2

   Як я зрозуміла, що ми не можемо їх назвати фіноуграми, бо росіяни це люди(тут не факт), які говорять російською, яка в свою чергу створена із церковнослов'янської, тобто з мовної групи слов'ян. Це поділ ЛИШЕ за мовою: фіноугри, слов'яни.
   А от цікаво виходить - якщо теперішній мокша говорить російською, а вдома мокшанською - то він хто тоді?)))

  • Владислав Ключик
   Владислав Ключик 10 місяців тому

   Потому что финно-угры -- это чисто языковое понятие. Финно-угры -- это значит носители финно-угорских языков, и не более. Антропологически носители финно-угорских языков весьма разнообразны: монголоиды (ханты и манси), северные европеоиды (вепсы, саамы, финны, эстонцы, эрзяне, мокшане), южные европеоиды (венгры). Русский язык не является финно-угорским, хоть там и есть заимствования из финно-угорского языка (около двух тысяч), но такое же количество финно-угоризмов есть и в украинском языке.

  • Віталій Носачов
   Віталій Носачов 10 місяців тому

   Бо генетика це спростовує.

  • Trugbild
   Trugbild 5 місяців тому

   Россияне не говорят на церковнославянском

 • Андрій Шальов
  Андрій Шальов 10 місяців тому +9

  Чи можемо ми називати представників країни-агресорки московитами, а їхню країну --- московією? Дякую заздалегідь за відповідь

  • Василь Колядинський
   Василь Колядинський 10 місяців тому +3

   "Краще жителі федерації - федерасти". Сергій Іванович канал Київська Русь 😉

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +5

   Ми повинні їх звати московитами, а їх країну московією.

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому +1

   А що нам залишається? Будем інакше називати ФБ чи Ютюб заблокує....

  • Андрій Шальов
   Андрій Шальов 7 місяців тому

   @Woolf Dann *їхню

 • OdryLove78
  OdryLove78 10 місяців тому +54

  Ну слов’янська мова їм насаджувалася , вони ( переважна територія росіі до Уралу )все ж таки розмовляла фінт-угорською мовою. А словянізація їм нав’язана . Те зо я зі своєю европейською-слов’янською зовнішністю розмовляю вільно японською не робить мене японкою або азійкою.

  • OdryLove78
   OdryLove78 10 місяців тому +7

   Хоча я можу народитись в Японії любити цю культуру і мову. Ну ніхто мене ніколи не назве японкою. Дуже невиразні кордони в розумінні етносу.

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому +4

   Азійка -- людина, яка живе в Азії. Ви не японка, бо не вважаєте себе японкою

  • OdryLove78
   OdryLove78 10 місяців тому +4

   Чому от від сьогодні буду вважати бо японською володію добре в 20 років живу в Японії .Але ж ви чомусь побачивши мене не здогадаєтесь і подумати про те що я японка). А я от себе вважаю нею. 間違っない私日本人です

  • OdryLove78
   OdryLove78 10 місяців тому +9

   От я в кажу дуже пбсурдне і розмите розуміння етносу. Тому для мене росіАне то фінт-угри бо то іхне джерело а не те що вони собі надумали і те що їм свого часу нав’язали . Так ііноУгорські народи які перейшли на слов’янську мову, ще ц прости господи церковно слов’янська яка від старо-болгарської .

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +1

   @OdryLove78 Кто подскажет "обрусение" - процесс когда бьют обрусом по морде или начинают грязно мироточить на Русь? Итак : "...ныне сильно обрусевшее....живут довольно зажиточно, говорят по русски." Как-то не хорошо же отрекаться от своих предков и их языка ... А тут пишут :"в настоящее время почти обрусели." , И вот :"35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством."
   что значит "почти обрусели" их сильнее обрусом по морде били или они грязнее мироточат на Русь? ;) Тут тоже вот : "обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских." И уже про : "23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских."

 • Олекса Дерев'янченко
  Олекса Дерев'янченко 10 місяців тому +2

  Хочу нагадати, що є українські ерзя. Один з них, Сиресь Боляєнь, був навіть обраний інязором (верховним старійшиною) свого народу. Раджу інтерв'ю із ним, наприклад: навіть був обраний

 • Vyacheslav Peresunko
  Vyacheslav Peresunko 10 місяців тому +14

  Дуже цікавий випуск, дякую панові професору!

  • Triarius Triarius
   Triarius Triarius 10 місяців тому

   Уяви собі ,що ти подякувала Соловйову! Те що говорить цей ,,проффесор " і російські пропагандони - одне ьй те саме!

 • Сергей Реуцкий
  Сергей Реуцкий 10 місяців тому +1

  Всі ,, десь , колись мешкали асимілювалися та переміщувалися,,
  У сучасному світі суть у визнанні міжнародно зафіксованих кордонів та дотримання законів які регулюють відносини між країнами

 • Ігор Чуркін
  Ігор Чуркін 10 місяців тому +23

  Сумнівний висновок, що відношення етносів до тієї чи іншої групи відбувається лише за мовою. Бо тоді іспанці з французами і румунами - один народ(що?!).

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +4

   А нічого, що мова московтів - штучна за висновками лінгвістів? Яке переселення слов'ян до московії?! Коли та ким це фіксувалось? Археолог граф Уваров, та антрополог Богданов, розкопуючи поховання на московії - майже не знаходили поховання слов'ян - з цим що робити? Коли це болгари стали слов'янами? Вони були родичами булгар - які перейняли мову слов'ян!
   До каналу та пана Владлена дуже багато питань, щодо промосковщини цього історика!

  • Dmytro Vortman
   Dmytro Vortman 10 місяців тому

   Романці, як і слов*яни -- не один народ.

  • Woolf Dann
   Woolf Dann 10 місяців тому +3

   Псема не згоден? Тоді заперечуй - що не влаштовує.

  • Svensktel
   Svensktel 10 місяців тому +3

   Кто подскажет "обрусение" - процесс когда бьют обрусом по морде или начинают грязно мироточить на Русь? Итак : "...ныне сильно обрусевшее....живут довольно зажиточно, говорят по русски." Как-то не хорошо же отрекаться от своих предков и их языка ... А тут пишут :"в настоящее время почти обрусели." , И вот :"35) Ижора - народ Финскаго племени, в настоящее время почти обрусели и занимаются главным образом земледелием и скотоводством."
   что значит "почти обрусели" их сильнее обрусом по морде били или они грязнее мироточат на Русь? ;) Тут тоже вот : "обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских." И уже про : "23) Вотяки, - народ Финского племени. Главные занятия их: хлебопашество, скотоводство (лошади), пчеловодство, охота и частью лесной промысел. В настоящее время вотяки по большей части христиане, хотя и сохранили некоторую приверженность к языческим обрядам; обрусение их идет весьма успешно, и они и по внешности, и по обычаям мало отличаются от русских."

 • Дмитро
  Дмитро 9 місяців тому

  ДЯКУЮ!! Записуйте ще!!!!💛💙

 • Overjay
  Overjay 10 місяців тому +8

  Книжка "Країна Моксель" дуже класно написана, дуже легко читається. Жаль, що виходить її основна ідея є антинауковою.

  • Igor Stavitsky
   Igor Stavitsky 10 місяців тому +13

   Проте, там море цікавого історичного фактажа. І я би радив її прочитати. Можливо, що Білінський помилився із самоназвою московитів. Натомість, він не помилився з експансіоністською сутністю цього етносу, яка плекалася протягом віків. Вони сокиру від крові не обтирали ніколи.

  • VITALIY
   VITALIY 10 місяців тому +17

   Цей старий бовдур окрім як цикати і говорити ''так вот'' ніхріна не знає, це політбюрошна історія, а Країна Моксель то факт
   Подивись канал "История Руси" він хоч російськомовний, але дуже проукраїнський

  • Maksym Zalitok
   Maksym Zalitok 10 місяців тому +7

   @Kir Jacob цей історик в коментарях відкрито називає твір Білінського "гівном" при цьому не хоче аналізувати і розбирати його. Тут дійсно все зрозуміло.

  • DD DD
   DD DD 10 місяців тому +4

   антинаука це доповіді цього чи то "історика" чи то картографа😆

  • Maksym Zalitok
   Maksym Zalitok 10 місяців тому +1

   Та що ж вашу думку так легко змінити...
   Ви прочитали Білінського, який посилався на сотні робіт, шукав і знаходив логіку і її відсутність, довів певні речі, які були зфальсифіковані. І тепер, просто подивившись 40хв якогось "історєка" який без аргументації каже, що росіяни просто були, ви йому повірили🤦🏻‍♂️.

 • VM MV
  VM MV 10 місяців тому +18

  за логікою доповідача мексиканці - це іспанці:)

  • burner dnepr
   burner dnepr 10 місяців тому +2

   А почему мексиканцы а аргентинцы а южноамериканцы они что тоже испанцы

  • Валерій Самойленко
   Валерій Самойленко 10 місяців тому

   Не переконливо. Те, що різним племенам була нав'язана староболгарська мова не робить їх слов'янами. Цим пояснюється агресивна ненависть сучасних т.з. рускіх (а насправді московитів) до українців, поляків та інших слов'ян, які не бажають їм коритися.

  • Заратустра
   Заратустра 6 місяців тому

   @Валерій Самойленко Нещодавно попалось відео англійською мовою по типу: чому у слов'ян на прапорах три кольори синій, червоний і білий: про Україну там нічого, трохи про Польщу, бо в них 2 з 3 кольорів, а половина відео про московію, а далі про Словенію, Чехію, Сербію, Словакію, Хорватію, Словаччину. Але там така англійська у автора, що скоріше це або якийсь індус створив цей канал, або мокша. Але ж іноземці хавають, особливо там багато коментів саме східної Європи, тих самих слов'янських народів